Celem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest pobudzanie ruchowego, poznawczego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole.
Ministerstwo Edukacji Narodowe wydało Rozporządzenie w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170001635
Wczesne wspomaganie rozwoju jest to forma pomocy dzieciom z niepełnosprawnością oraz zagrożonym niepełnosprawnością i ich rodzinom. Rozporządzenie to zapewnia wszystkim niepełnosprawnym i zagrożonym niepełnosprawnością dzieciom bezpłatną, kompleksową, profesjonalną pomoc od urodzenia albo od momentu wykrycia niepełnosprawności, aż do podjęcia przez dziecko obowiązku szkolnego.
Co zrobić, by dziecko mogło być objęte zajęciami WWR ?
Dziecko musi posiadać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
Gdzie można uzyskać taką opinię ?
Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju jest wydawana przez zespół orzekające przy Publicznych Poradniach Psychlogiczno-Pedagogicznych. Zespół taki działa również w Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym - Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Aby Zespół Orzekający działający w Naszej Poradni mógł rozpatrzyć, czy zachodzi potrzeba wydania ww. opinii, Twoje dziecko musi mieć kompleksową diagnozę psychologiczno – pedagogiczno – logopedyczną i medyczną. Taka pełna diagnoza może być przeprowadzana również w naszej Poradni.
Dodatkowo rodzic lub prawny opiekun dziecka musi dostarczyć wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Odpowiedni druk można uzyskać w siedzibie naszej placówki lub pobrać na naszej stronie.
Kto prowadzi zajęcia ?
Zajęcia wczesnego wspomagania prowadzą wykwalifikowani specjaliści, terapeuci posiadający przygotowanie merytoryczne i praktyczne, odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka i potrzeba odnotowanych w opinii.
Jak często odbywają się zajęcia i czy muszę za nie płacić ?
Zajęcia te prowadzone są nieodpłatnie, a wymiar godzin jest określony przepisami i wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu w zależności od potrzeb i możliwości. Pracę zespołu koordynuje dyrektor placówki.
Gdzie odbywają się zajęcia w ramach wczesnego wspomagania Rozwoju?
Zajęcia odbywają się Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach.