Historia budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ziemięcicach!
Inicjatywa budowy SOSW Ziemięcice sięga już 1994 roku !
W pierwotnych planach Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym było, aby na terenie ówczesnego ośrodka powstał Warsztat Terapii Zajęciowej z możliwością zamieszkania dla uczestników terapii.
Po kilku latach prowadzenia wczesnej interwencji władze Fundacji zadecydowały, iż priorytetem jest konieczność realizacji potrzeb w zakresie kształcenia specjalnego na poziomie wychowania przedszkolnego oraz edukacji szkoły podstawowej i gimnazjum. I to właśnie na tym celu skupiono całą uwagę.
Już w roku kolejnym Fundacja zawarła umowę z Blindeninstitutsstiftung Würzburg (Fundacja Instytutu Niewidomych) dotyczącą wsparcia merytorycznego i finansowego dla Ośrodka Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym.
Tego samego roku dokonano zakupu działki pod budowę Ośrodka dzięki środkom finansowym z niemieckiej organizacji charytatywnej Christoffel –Blindenmission /CBM. W 1997 roku polskie i niemieckie Ministerstwo Pracy i Spraw
Socjalnych poparło budowę ośrodka. Był to przełomowy moment, który zaowocował w 2008 roku złożeniem projektu budowy ośrodka do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Trzy lata później powołano Honorowy Komitet Budowy Ośrodka Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym w Ziemięcicach.
Rok 2014!
Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Urzędem Marszałkowskim.
Rozpoczęcie budowy.
2015/2016!
Zakończenie oficjalne budowy Ośrodka
Wyposażenie Ośrodka w specjalistyczny sprzęt i pomoce edukacyjne
W 2016 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Ziemięcicach został wpisany do rejestru placówek w Powiecie tarnogórskim oraz w Gminie Zbrosławice!
Kolejnym krokiem była rekrutacja dzieci do SOSW- przedszkola Specjalnego, Szkoły Podstawowej Specjalnej, Gimnazjum Specjalnego, Internatu.
W tym samym czasie a terenie ośrodka prowadzona była kompleksowa rehabilitacja dzieci z terenu województwa oraz szkolenie kadry dla przyszłych pracowników ośrodka finansowane ze środków PFRON
Koszty budowy i wyposażenia ośrodka w wysokości ok. 15 mln zł zostały pokryte w 85% ze środków europejskich oraz w 15 % z własnych środków REGIONALNEJ FUNDACJI POMOCY NIEWIDOMYM i pozyskanych z PFRON .