• (32) 666 44 71
  • sosw@rfpn.org

PFRON - ROZPOCZĘCIE II OKRESU REALIZACJI PROJEKTU pn.: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością”

  • 2024.04.01

Pionek na pozycji start pewnej planszy do gry

 

PFRON - ROZPOCZĘCIE II OKRESU REALIZACJI PROJEKTU pn.: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością” w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tytuł Projektu: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie umowy nr ZZO/000316/12/D z dnia 24 maja 2023 r.

Realizacja Projektu odbywa się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ziemięcicach 

przy ulicy Mikulczyckiej 120

42-675 Ziemięcice

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością w wieku od 0-24 lat z terenu województwa śląskiego poprzez rozwój umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i kompetencji społecznych, aby przygotować ich do samodzielnego i aktywnego udziału w życiu społecznym zapobiegając wykluczeniu społecznemu.

Projekt kierowany jest do 81 dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, w wieku od 0-24 lat z terenu województwa śląskiego. Działania realizowane w ramach Projektu skoncentrowane są na zwiększeniu możliwości rozwojowych dzieci niepełnosprawnych (z niepełnosprawnością intelektualną, wzroku, słuchu, ruchu, mowy, z autyzmem oraz z występującymi sprzężeniami) m.in. poprzez zwiększenie dostępu do różnych form rehabilitacji. Poszczególne formy wsparcia w projekcie odnoszą się bezpośrednio do rodzaju niepełnosprawności występujących u beneficjentów. Każde zadanie odpowiada na konkretną potrzebę (niepełnosprawność) występującą u danego beneficjenta. Do takich zajęć jak hipoterapia, biofeedback są przeprowadzane przez specjalistów profesjonalne kwalifikacje. 

W Projekcie realizowane są następujące formy wsparcia: rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki, rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie terapii widzenia z elementami terapii ręki/, rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna, rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie poruszania się i motoryki oraz orientacji przestrzennej/, rehabilitacja mowy i komunikacja alternatywna, trening umiejętności społeczno-emocjonalnych, trening czynności dnia codziennego, trening czynności dnia codziennego z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie treningu czynności dnia codziennego/, hipoterapia, terapia dźwiękiem, hortiterapia, dogoterapia, choreoterapia, integracja sensoryczna, alpakoterapia, terapia biofeedbeck, kompensacja zmysłów oraz kształtowanie aktywności własnej, konsultacje dla rodziców, szkolenia i warsztaty dla rodziców beneficjentów ostatecznych. 

Wsparcie prowadzone jest w sposób ciągły tj. min. przez 5 dni w tygodniu, w trakcie trwania projektu (więcej niż 10 miesięcy w roku). Każdy z beneficjentów ma opracowany Indywidualny Plan Działań, z którego wynika rodzaj wsparcia jakie otrzymuje w ramach projektu oraz cele prowadzonych działań. Projekt przewidziany jest jako wieloletni, a w całym okresie realizacji przewidujemy objęcie pomocą 81 beneficjentów. Projekt nie przewiduje pobierania żadnych opłat od beneficjentów.

Projekt zakłada udział i obecność rodziców/opiekunów prawnych w trakcie rehabilitacji dziecka oraz jest prowadzone wsparcie na rzecz rodziców/opiekunów prawnych w formie konsultacji. Wspólna odpowiedzialność rodziców i specjalistów to podstawa rozwoju umiejętności psychofizycznych i społeczno - emocjonalnych dziecka. W ramach wsparcia rozbudowana została strona internetowa SOSW w Ziemięcicach o zakładkę informacyjną dot. Projektu oraz dot. niepełnosprawności, zamieszczono informacje, gdzie można pozyskać wsparcie i pomoc w opiece nad dziećmi.  

KONTAKT W SPRAWIE PROJEKTU: tel. 793 42 88 76

 

Powrót