• (32) 666 44 71
  • sosw@rfpn.org

PFRON ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO OKRESU REALIZACJI PROJEKTU „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością”

  • 2024.04.15

 

Projekt współfinansowany ze środków PFRON

Czas trwania projektu: 01.04.2023 - 31.03.2026

PFRON ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO OKRESU REALIZACJI PROJEKTU p.n.: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością”

Informujemy, że Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym zakończyła I okres realizacji projektu w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tytuł Projektu: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie umowy nr ZZO/000316/12/D z dnia 24 maja 2023 r.

Realizacja Projektu odbywa się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ziemięcicach 

przy ulicy Mikulczyckiej 120

42-675 Ziemięcice

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością w wieku od 0-24 lat z terenu województwa śląskiego poprzez rozwój umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i kompetencji społecznych, aby przygotować ich do samodzielnego i aktywnego udziału w życiu społecznym zapobiegając wykluczeniu społecznemu.

Projekt kierowany jest do 80 dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, w wieku od 0-24 lat z terenu województwa śląskiego. Działania realizowane w ramach Projektu skoncentrowane są na zwiększeniu możliwości rozwojowych dzieci niepełnosprawnych (z niepełnosprawnością intelektualną, wzroku, słuchu, ruchu, mowy, z autyzmem oraz z występującymi sprzężeniami) m.in. poprzez zwiększenie dostępu do różnych form rehabilitacji. Poszczególne formy wsparcia w projekcie odnoszą się bezpośrednio do rodzaju niepełnosprawności występujących u beneficjentów. Każde zadanie odpowiada na konkretną potrzebę (niepełnosprawność) występującą u danego beneficjenta. Do takich zajęć jak hipoterapia, biofeedback zostały przeprowadzone przez specjalistów profesjonalne kwalifikacje. 
W Projekcie realizowane są następujące formy wsparcia: rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki, rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie terapii widzenia z elementami terapii ręki/, rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna, rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie poruszania się i motoryki oraz orientacji przestrzennej/, rehabilitacja mowy i komunikacja alternatywna, trening umiejętności społeczno-emocjonalnych, trening czynności dnia codziennego, trening czynności dnia codziennego z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie treningu czynności dnia codziennego/, hipoterapia, terapia dźwiękiem, hortiterapia, dogoterapia, choreoterapia, integracja sensoryczna, alpakoterapia, terapia biofeedbeck, kompensacja zmysłów oraz kształtowanie aktywności własnej, konsultacje dla rodziców, szkolenia i warsztaty dla rodziców beneficjentów ostatecznych. 

Wsparcie prowadzone jest w sposób ciągły tj. min. przez 5 dni w tygodniu, w trakcie trwania projektu (więcej niż 10 miesięcy w roku). Każdy z beneficjentów ma opracowany Indywidualny Plan Działań, z którego wynika rodzaj wsparcia jakie otrzymuje w ramach projektu oraz cele prowadzonych działań. Projekt przewidziany jest jako wieloletni, a w całym okresie realizacji przewidujemy objęcie pomocą 80 beneficjentów. Projekt nie przewiduje pobierania żadnych opłat od beneficjentów. Projekt zakłada udział i obecność rodziców w trakcie rehabilitacji dziecka oraz jest prowadzone wsparcie na rzecz rodziców/opiekunów w formie konsultacji. Wspólna odpowiedzialność rodziców i specjalistów to podstawa rozwoju umiejętności psychofizycznych i społeczno - emocjonalnych dziecka. W ramach wsparcia rodziców/opiekunów prawnych beneficjentów rozbudowana została strona internetowa SOSW w Ziemięcicach o zakładkę informacyjną dot. Projektu oraz dot. niepełnosprawności, zamieszczono informacje, gdzie można pozyskać wsparcie i pomoc w opiece nad dziećmi.  

W okresie od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r. zrealizowano następujące działania merytoryczne:

  1. rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki - 600 godzin
  2. rehabilitacja widzenia z elementami terapii ręki z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie terapii widzenia z elementami terapii ręki/ - 616 godzin
  3. rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna - 400 godzin
  4. rehabilitacja w zakresie poruszania się, kontroli motoryki oraz orientacja przestrzenna z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie poruszania się i motoryki oraz orientacji przestrzennej/ - 784 godziny
  5. rehabilitacja mowy i komunikacji alternatywnej - 750 godzin
  6. trening umiejętności społeczno-emocjonalnych - 220 godzin
  7. trening czynności dnia codziennego - 200 godzin
  8. prowadzenie kwalifikacji do zajęć z hipoterapii - konsultacje neurologiczne i rehabilitacyjne - 70 godzin (w tym: neurologiczne 35 godz. i rehabilitacyjne 35 godz.)
  9. hipoterapia - 225 godzin
  10. terapia dźwiękiem - 600 godzin
  11. hortiterapia - 600 godzin
  12. dogoterapia - 300 godzin
  13. choreoterapia – 80 godzin
  14. integracja sensoryczna - 600 godzin
  15. alpakoterapia - 50 godzin
  16. Konsultacje dla rodziców - 300 godzin
  17. szkolenia i warsztaty dla rodziców beneficjentów ostatecznych - 6 godzin
  18. kwalifikacja do terapii biofeedback (kwalifikacja neurologiczna uzupełniająca do terapii biofeedback) - 25 godzin
  19. terapia biofeedbeck - 300 godzin (terapia rozpoczęła się od września ponieważ terapeuta uzasadniał, że zajęcia muszą być prowadzone w cyklu i nie powinny występować przerwy dwutygodniowe)
  20. kompensacja zmysłów oraz kształtowanie aktywności własnej - 600 godzin
  21. trening czynności dnia codziennego z udziałem wolontariusza /Asystowanie przy wsparciu w zakresie treningu czynności dnia codziennego/ - 600 godzin

 

Ponadto koordynacja projektu, obsługa administracyjna, ksiągowa, finansowa, rozliczenie projektu wyniosły 1 200 godzin.

W okresie od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r. zrealizowano następujące działania niezbędne do wykonania projektu:

  • zarządzanie i obsługa techniczna projektu
  • diagnoza wstępna i opracowanie IPD- rekrutacja
  • zakup materiałów i pomocy do prowadzenia wsparcia
  • zakup materiałów biurowych 
  • zakup środków czystości
  • utrzymanie psa terapeutycznego do dogoterapii
  • ubezpieczenia psa terapeutycznego do dogoterapii

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu wykonano inwestycję polegającą na aranżacji przestrzeni dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych i prowadzonej rehabilitacji - odświeżenie pomalowanych pomieszczeń w formie malowania kontrastowego z częściową zmianą struktury - kuchnie oraz ich wyposażenie w meble i rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami. 

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu zakupiono następujący sprzęt do rehabilitacji: piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka, okap.

Zaaranżowano w ten sposób przestrzeń dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych i prowadzonej rehabilitacji.

 

Plakat - dzieci na zajęciach w ramach projektu

 

Dziękujemy!

 

Powrót