• (32) 666 44 71
  • sosw@rfpn.org

Małymi Krokami - Terapia widzenia z el. terapii ręki

  • 2023.11.06

 

Realizacja zadania jest współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zgodnie z umową nr ZZO/000316/12/D z dnia 24 maja 2023 r. Nazwa Projektu: „Małymi krokami ku samodzielności - kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży do lat 24 ze sprzężoną niepełnosprawnością z terenu województwa śląskiego”.
Czas trwania projektu: 01.04.2023 - 31.03.2026

 

Zajęcia z zakresu terapii widzenia z elementami terapii ręki mają na celu rozwijanie, kształtowanie i doskonalenie umiejętności widzenia i patrzenia. Celem terapii jest również rozwijanie aktywności własnej na miarę możliwości percepcyjno-motorycznych uczestników zajęć, a także usprawnianie ich percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia powinny ułatwić uczestnikom zajęć posługiwanie się wzrokiem na różne odległości oraz funkcjonowanie w życiu codziennym. Ich indywidualne możliwości wyznaczają cele ogólne i szczegółowe terapii zawarte w planie terapii.

Efektywność terapii uzależniona jest od wielu czynników. Poprawę jakości widzenia u dziecka można uzyskać poprzez systematyczne i długotrwale wykonywanie ćwiczeń z zakresu rehabilitacji wzroku. Ważne jest, aby zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze, należy więc obok wymiaru terapeutycznego i edukacyjnego nadać im wymiar zabawy, co buduje u podopiecznych poczucie bezpieczeństwa.

W trakcie zajęć z zakresu terapii widzenia dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią, wystarczającą  ilość czasu na reakcję z jego strony, zwracamy uwagę na to, jak dziecko reaguje na źródło światła, jak je lokalizuje i fiksuje na nim wzrok. Rehabilitacja wzroku obejmuje nie tylko stymulowanie do patrzenia i widzenia, ale także doskonalenie pamięci wzrokowej, rozwijanie pojęć (identyfikowanie i nazywanie przedmiotów), przede wszystkim obejmuje też ocenę i modyfikację najbliższego otoczenia dziecka, by dopasować je do możliwości wzrokowych i jego indywidualnych potrzeb.

Podczas zajęć z zakresu terapii ręki dążymy do poprawy funkcjonowania dziecka w życiu codziennym poprzez dostarczanie wrażeń czuciowych i usprawnianie motoryki małej. Rozwój motoryczny dziecka determinuje jego rozwój społeczny i emocjonalny, a każda nowa umiejętność funkcjonalna powstaje na bazie wcześniejszych doświadczeń sensomotorycznych. Zajęcia z terapii widzenia z elementami terapii ręki obejmują ćwiczenia i zabawy rozwijające sprawność ruchową dłoni, usprawniające nadgarstek i pracę palców, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi, a także koordynację wzrokową- ruchową. Wszystkie ćwiczenia wykonywane w ramach terapii widzenia z elementami terapii ręki mają na celu wspomaganie dziecka w podejmowaniu wyzwań rozwojowych z jakimi muszą się zmierzyć.

 

Powrót