Cele terapii ręki
Cele terapii ręki
Program terapii ręki ma na celu usprawnianie umiejętności manualnych dziecka – obejmując stymulację ruchów dłoni i palców, dostarczanie odpowiednich wrażeń dotykowych oraz nabywanie umiejętności różnicowania kształtów czy struktur materiałów.
Program terapii ręki to program określonych oddziaływań diagnostyczno – terapeutycznych, który za pomocą odpowiednich ćwiczeń i zabaw dostosowanych do umiejętności dziecka, ma za zadanie: rozwijać sprawność ruchową kończyn górnych oraz sprawność manipulacyjną dłoni, usprawniać umiejętność i jakość chwytu, koordynację obustronną dłoni oraz, a może przede wszystkim, doskonalić czynności samoobsługowe. W dalszych etapach pracy obejmuje ona również naukę pisania.
W terapii ręki ważne jest zachowanie odpowiedniej etapowości, w zgodzie z prawami rozwojowymi dziecka. Należy pamiętać również o tym, że wszystkie działania proponowane w trakcie terapii muszą być odpowiednio dobrane nie tylko do poziomu umiejętności manualnych dziecka, lecz także do jego poziomu funkcjonowania poznawczego i dodatkowych obciążeń.
Terapia ręki wykorzystywana jest w pracy z dziećmi, które:
• mają obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych (w tym także tzw. obręczy barkowej);
• niechętnie podejmują czynności manualne (wycinanie, malowanie, lepienie z plasteliny, masy solnej, picie z kubka, układanie drobnych przedmiotów itp.);
• mają problem z nauką czynności samoobsługowych (ubieranie, mycie się, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików itp.);
• unikają dotykania nowych przedmiotów, różnorodnych faktur;
• poszukują zbyt mocnego ucisku np. za mocno zaciskają dłonie na zabawkach czy przedmiotach, siadają na swoich dłoniach, za mocno dotykają innych osób;
• mają problemy z koordynacją obu rąk podczas wykonywania czynności manipulacyjnych;
• wykonują czynności manualne niedbale, za szybko lub za wolno
1. Terapia Ręki – wspomaganie pisania i umiejętności motorycznych. Dorota Majcher