• (32) 666 44 71
  • sosw@rfpn.org

Komunikat Dyrektora SOSW Ziemięcice

  • 2019.07.03

Szanowni Rodzice,

 Otrzymaliśmy jedno potwierdzenie, od Rodziców naszych wychowanków, o zdiagnozowaniu u dziecka MONONUKLEOZY.

Mononukleoza, inaczej angina monocytowa lub gorączka gruczołowa, to powszechna choroba zakaźna wywoływana przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Do zarażenia dochodzi głównie poprzez kontakt ze śliną chorego, dlatego najczęściej dotyka ona małe dzieci, które biorą do ust wspólne zabawki oraz młodzieży w wieku dojrzewania, gdy rozpoczyna się czas pierwszych pocałunków. Stąd i inna nazwa mononukleozy – choroba pocałunków. Mononukleoza rozwija się powoli: czas inkubacji wirusa wynosi od 30 do 50 dni. Wirus EBV po zakażeniu pozostaje
w organizmie w postaci utajnionej. Jest bardzo rozpowszechniony – u większości osób dorosłych (96-99 proc. populacji) stwierdza się obecność przeciwciał świadczących o kontakcie z chorobą. Mononukleoza jest jednorazowa – po zachorowaniu uzyskuje się całkowitą odporność na wirusa.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach internetowych, jednakże bardzo Państwa prosimy o baczne obserwowanie Waszych pociech podczas złego ich samopoczucia oraz informowanie lekarzy pediatrów, do których trafiają Wasze dzieci, o fakcie zdiagnozowania choroby  u naszego wychowanka.

 

Dyrektor SOSW Ziemięcice

Sylwia Korfanty - Zdanowska

Powrót